| Internal Part Number | EIS-EADCD056OA1 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 2 | |
| Size / Dimension | 0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Cathode | |
| Color | Orange | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 15mcd | |
| Wavelength - Peak | 621nm | |
| Power Dissipation (Max) | 60mW | |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm) | |