Vishay/Dale RN55D3301FB14
RN55D3301FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3301FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3301FB14.pdf
Availability of RN55D3301FB14
QUANTITY
RN55D3301FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3301FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D3301FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3301FB14
Related LinksRN55D3, RN55D3301FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3301FB14 Details Description
Related parts for RN55D3301FB14
IGBT 1700V 32A 350W TO247 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
PWR SUP PCB AC DC 12V .9AMP datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD STD DRIVE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf