| Internal Part Number | EIS-EADCT036GA2 | |
| Standard Package | 22 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 3 | |
| Size / Dimension | 0.555" H x 0.890" W x 0.283" D (14.10mm x 22.60mm x 7.20mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.36" (9.20mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Yellow-Green | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 3.2mcd | |
| Wavelength - Peak | 575nm | |
| Power Dissipation (Max) | 60mW | |
| Package / Case | 12-DIP (0.400", 10.16mm), 11 Leads | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EADCT036GA2 | |
| Related Links | EADCT, EADCT036GA2 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor | |
 | 10-88-1321 | CONN HEADER 32POS .100 VERT TIN | datasheet.pdf | |