Everlight Electronics Co Ltd EAST16083BA1
EAST16083BA1 picture photo
Mfg. Part Number
EAST16083BA1
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST16083BA1.pdf
Availability of EAST16083BA1
QUANTITY
EAST16083BA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST16083BA1
Internal Part NumberEIS-EAST16083BA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Current - Test5mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak468nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST16083BA1
Related LinksEAST16, EAST16083BA1 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST16083BA1 Details Description
Related parts for EAST16083BA1
RES SMD 4.75M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HAN PNEUMATIC CONT FEMALE 6,0 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 142 OHM 0.02% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CORD GRIP METAL, 9-13 MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf