Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD140K
RNF12FTD140K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD140K
Brief Description
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD140K.pdf
Availability of RNF12FTD140K
QUANTITY
RNF12FTD140K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD140K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD140K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD140K
Related LinksRNF12F, RNF12FTD140K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD140K Details Description
Related parts for RNF12FTD140K
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
BUZZER 6-28VDC 4.5KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf