Everlight Electronics Co Ltd EAST16083BA1
EAST16083BA1 picture photo
Mfg. Part Number
EAST16083BA1
Brief Description
LED BLUE CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST16083BA1.pdf
Availability of EAST16083BA1
QUANTITY
EAST16083BA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST16083BA1
Internal Part NumberEIS-EAST16083BA1
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Current - Test5mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak468nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST16083BA1
Related LinksEAST16, EAST16083BA1 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST16083BA1 Details Description
Related parts for EAST16083BA1
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
HYDRL DIES NYLAKRIMP 4/0AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANSFORMER 475UH SMD datasheet.pdf
CONN SKT DDR4 288POS VERT datasheet.pdf