Everlight Electronics Co Ltd EAST16083RA0
EAST16083RA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST16083RA0
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST16083RA0.pdf
Availability of EAST16083RA0
QUANTITY
EAST16083RA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST16083RA0
Internal Part NumberEIS-EAST16083RA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating20mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test5mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak632nm
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST16083RA0
Related LinksEAST16, EAST16083RA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST16083RA0 Details Description
Related parts for EAST16083RA0
DIODE MODULE 1.2KV 230A INTAPAK datasheet.pdf
FITTING TEE BASE/COVER OFWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMF datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 24POS datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf