Everlight Electronics Co Ltd EAST16084RA0
EAST16084RA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST16084RA0
Brief Description
LED RED CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST16084RA0.pdf
Availability of EAST16084RA0
QUANTITY
EAST16084RA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST16084RA0
Internal Part NumberEIS-EAST16084RA0
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating79mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm
Wavelength - Peak632nm
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST16084RA0
Related LinksEAST16, EAST16084RA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST16084RA0 Details Description
Related parts for EAST16084RA0
EMITTER IR 940NM 60MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.8A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP TIN 24CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MODULE MINICORE RCM6650W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.5V 70A 105W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf