Bourns Inc. PM518S-390-RC
PM518S-390-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM518S-390-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 550MA 500 MOHM
Datasheet Download
PM518S-390-RC.pdf
Availability of PM518S-390-RC
QUANTITY
PM518S-390-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM518S-390-RC
Internal Part NumberEIS-PM518S-390-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM518S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating550mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10.6 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM518S-390-RC
Related LinksPM518S, PM518S-390-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM518S-390-RC Details Description
Related parts for PM518S-390-RC
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf