| Internal Part Number | EIS-EAST16086YA0 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Yellow | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 126mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 589nm | |
| Wavelength - Peak | 591nm | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W | |
| Height (Max) | 0.70mm | |