Everlight Electronics Co Ltd EAST1608RA0
EAST1608RA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608RA0
Datasheet Download
EAST1608RA0.pdf
Availability of EAST1608RA0
QUANTITY
EAST1608RA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608RA0
Internal Part NumberEIS-EAST1608RA0
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating25mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test5mA
Viewing Angle100°
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608RA0
Related LinksEAST1, EAST1608RA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608RA0 Details Description
Related parts for EAST1608RA0
SIP HEADER 63 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV604 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 16A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf