Everlight Electronics Co Ltd EAST1608RGA1
EAST1608RGA1 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608RGA1
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST1608RGA1.pdf
Availability of EAST1608RGA1
QUANTITY
EAST1608RGA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608RGA1
Internal Part NumberEIS-EAST1608RGA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd Green, 79mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Green, 2V Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant572nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak575nm Green, 632nm Red
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608RGA1
Related LinksEAST16, EAST1608RGA1 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608RGA1 Details Description
Related parts for EAST1608RGA1
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 15-28VIN 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 300UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf