Everlight Electronics Co Ltd EAST1608RGBA0
EAST1608RGBA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST1608RGBA0
Brief Description
LED RGB CLEAR 0603 SMD
Datasheet Download
EAST1608RGBA0.pdf
Availability of EAST1608RGBA0
QUANTITY
EAST1608RGBA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST1608RGBA0
Internal Part NumberEIS-EAST1608RGBA0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed, Green, Blue (RGB)
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating100mcd Red, 180mcd Green, 50mcd Blue
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current - Test20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak632nm Red, 518nm Green, 468nm Blue
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST1608RGBA0
Related LinksEAST16, EAST1608RGBA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST1608RGBA0 Details Description
Related parts for EAST1608RGBA0
IC VIDEO SWITCH DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 23POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL.050 EXTEND 170POS datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO HV 8SMD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 GP datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GRN/YW TR SIL datasheet.pdf
CRIMP HEAD CYL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SMT 5MM datasheet.pdf