Everlight Electronics Co Ltd EAST2012RA0
EAST2012RA0 picture photo
Mfg. Part Number
EAST2012RA0
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 0805 SMD
Datasheet Download
EAST2012RA0.pdf
Availability of EAST2012RA0
QUANTITY
EAST2012RA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EAST2012RA0
Internal Part NumberEIS-EAST2012RA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating63mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.05V
Current - Test20mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak632nm
Features-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EAST2012RA0
Related LinksEAST2, EAST2012RA0 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
EAST2012RA0 Details Description
Related parts for EAST2012RA0
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SO datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS-232 5V 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 16W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT M-F datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf