B B Battery EB24-12N-I1
EB24-12N-I1 picture photo
Mfg. Part Number
EB24-12N-I1
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
LEAD ACID BATTERY 12V
Datasheet Download
EB24-12N-I1.pdf
Availability of EB24-12N-I1
QUANTITY
EB24-12N-I1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EB24-12N-I1
Internal Part NumberEIS-EB24-12N-I1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesEB
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity24Ah
Size / Dimension7.20" L x 3.03" W x 6.69" H (183.0mm x 77.0mm x 170.0mm)
Termination StyleBolt, M5
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB24-12N-I1
Related LinksEB24-, EB24-12N-I1 Datasheet, B B Battery Distributor
EB24-12N-I1 Details Description
Related parts for EB24-12N-I1
IC POT DIG QUAD 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 230POS VERT PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 5A GP20 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 5A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 9.2A 8DSO datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SL 5.08HC/04/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf