Vishay/Dale EB63-S0K3660X
EB63-S0K3660X picture photo
Mfg. Part Number
EB63-S0K3660X
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD DUAL 72POS 3A
Datasheet Download
EB63-S0K3660X.pdf
Availability of EB63-S0K3660X
QUANTITY
EB63-S0K3660X Order Process
Ship out your order
Specifications of EB63-S0K3660X
Internal Part NumberEIS-EB63-S0K3660X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEB6
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB63-S0K3660X
Related LinksEB63-S, EB63-S0K3660X Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EB63-S0K3660X Details Description
Related parts for EB63-S0K3660X
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.25UH T65 datasheet.pdf
10+10 DIL EXT P/HDR 6MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14TSSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SYNC 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf