Vishay/Dale EB71S-SB1260W
EB71S-SB1260W picture photo
Mfg. Part Number
EB71S-SB1260W
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 12POS 3A
Datasheet Download
EB71S-SB1260W.pdf
Availability of EB71S-SB1260W
QUANTITY
EB71S-SB1260W Order Process
Ship out your order
Specifications of EB71S-SB1260W
Internal Part NumberEIS-EB71S-SB1260W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEB7S
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationDiallyl Phthalate (DAP)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB71S-SB1260W
Related LinksEB71S-, EB71S-SB1260W Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EB71S-SB1260W Details Description
Related parts for EB71S-SB1260W
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 24V datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 33A TO-3P datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED EMITTER AMB 400LM STAR MCPCB datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf