Vishay/Dale EB82-S0A2540X
EB82-S0A2540X picture photo
Mfg. Part Number
EB82-S0A2540X
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 5A
Datasheet Download
EB82-S0A2540X.pdf
Availability of EB82-S0A2540X
QUANTITY
EB82-S0A2540X Order Process
Ship out your order
Specifications of EB82-S0A2540X
Internal Part NumberEIS-EB82-S0A2540X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEB8
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.128" (3.25mm) Dia
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - InsulationPhenol Formaldehyde (Phenolic), Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB82-S0A2540X
Related LinksEB82-S, EB82-S0A2540X Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EB82-S0A2540X Details Description
Related parts for EB82-S0A2540X
IC VREF SERIES 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP MOTOR RUN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 5W datasheet.pdf
2P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf