Sullins Connector Solutions EBA10DCSD-S288
EBA10DCSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA10DCSD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125"
Datasheet Download
EBA10DCSD-S288.pdf
Availability of EBA10DCSD-S288
QUANTITY
EBA10DCSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA10DCSD-S288
Internal Part NumberEIS-EBA10DCSD-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA10DCSD-S288
Related LinksEBA10DC, EBA10DCSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA10DCSD-S288 Details Description
Related parts for EBA10DCSD-S288
CONN HEADER 10POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMN09B/AE09G/X datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
OSC XO 666.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf