KEMET C901U120JVNDAAWL40
C901U120JVNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JVNDAAWL40
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JVNDAAWL40.pdf
Availability of C901U120JVNDAAWL40
QUANTITY
C901U120JVNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JVNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U120JVNDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)