Sullins Connector Solutions EBA14DRAI
EBA14DRAI picture photo
Mfg. Part Number
EBA14DRAI
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS .125"
Datasheet Download
EBA14DRAI.pdf
Availability of EBA14DRAI
QUANTITY
EBA14DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA14DRAI
Internal Part NumberEIS-EBA14DRAI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA14DRAI
Related LinksEBA1, EBA14DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA14DRAI Details Description
Related parts for EBA14DRAI
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN MD ADH OWHT (8=8') datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20SOIC datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf