Sullins Connector Solutions EBA15DTKT-S288
EBA15DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA15DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND
Datasheet Download
EBA15DTKT-S288.pdf
Availability of EBA15DTKT-S288
QUANTITY
EBA15DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA15DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-EBA15DTKT-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA15DTKT-S288
Related LinksEBA15DT, EBA15DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA15DTKT-S288 Details Description
Related parts for EBA15DTKT-S288
CONN TERM STRD 4/0AWG TIN datasheet.pdf
MODULE LCD/KEYPAD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CABLE/ASSY AMPTRAC SHLD CAT6 16' datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING RECPT 7POS 1.5MM WH datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 1.8K OHM RADIAL datasheet.pdf