Sullins Connector Solutions EBA24DCAH
EBA24DCAH picture photo
Mfg. Part Number
EBA24DCAH
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125"
Datasheet Download
EBA24DCAH.pdf
Availability of EBA24DCAH
QUANTITY
EBA24DCAH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA24DCAH
Internal Part NumberEIS-EBA24DCAH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA24DCAH
Related LinksEBA2, EBA24DCAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA24DCAH Details Description
Related parts for EBA24DCAH
IC REG LDO 3V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 49MM datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf