Sullins Connector Solutions EBA24DCTD-S288
EBA24DCTD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA24DCTD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125"
Datasheet Download
EBA24DCTD-S288.pdf
Availability of EBA24DCTD-S288
QUANTITY
EBA24DCTD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA24DCTD-S288
Internal Part NumberEIS-EBA24DCTD-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA24DCTD-S288
Related LinksEBA24DC, EBA24DCTD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA24DCTD-S288 Details Description
Related parts for EBA24DCTD-S288
RES SMD 1.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 46POS GOLD datasheet.pdf
SENS 3000PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
HARDWARE 908M 64-PIN PROG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 126MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf