Sullins Connector Solutions EBA44DCCH
EBA44DCCH picture photo
Mfg. Part Number
EBA44DCCH
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .125"
Datasheet Download
EBA44DCCH.pdf
Availability of EBA44DCCH
QUANTITY
EBA44DCCH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA44DCCH
Internal Part NumberEIS-EBA44DCCH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA44DCCH
Related LinksEBA4, EBA44DCCH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA44DCCH Details Description
Related parts for EBA44DCCH
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TXRX SFP+ 850NM 10GBE SR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.05A datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
SHOT METER ECONOMY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
470UF 25V 10X26 85C AXI datasheet.pdf