Sullins Connector Solutions EBA50DCBH
EBA50DCBH picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCBH
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EBA50DCBH.pdf
Availability of EBA50DCBH
QUANTITY
EBA50DCBH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCBH
Internal Part NumberEIS-EBA50DCBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCBH
Related LinksEBA5, EBA50DCBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCBH Details Description
Related parts for EBA50DCBH
IDC CABLE-AKC30G/ AE34G / AKC30G datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 2"X10YDS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf