Sullins Connector Solutions EBA50DCKH-S288
EBA50DCKH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCKH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DCKH-S288.pdf
Availability of EBA50DCKH-S288
QUANTITY
EBA50DCKH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCKH-S288
Internal Part NumberEIS-EBA50DCKH-S288
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCKH-S288
Related LinksEBA50DC, EBA50DCKH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCKH-S288 Details Description
Related parts for EBA50DCKH-S288
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFU25H/AE25M/HFU25H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf