Sullins Connector Solutions EBA50DCSS
EBA50DCSS picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCSS
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DCSS.pdf
Availability of EBA50DCSS
QUANTITY
EBA50DCSS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCSS
Internal Part NumberEIS-EBA50DCSS
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCSS
Related LinksEBA5, EBA50DCSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCSS Details Description
Related parts for EBA50DCSS
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 150MW 0503 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
FERRULE FOR MU PLUGS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf