Sullins Connector Solutions EBA50DTKN
EBA50DTKN picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DTKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD
Datasheet Download
EBA50DTKN.pdf
Availability of EBA50DTKN
QUANTITY
EBA50DTKN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DTKN
Internal Part NumberEIS-EBA50DTKN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DTKN
Related LinksEBA5, EBA50DTKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DTKN Details Description
Related parts for EBA50DTKN
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP W/SHTDN LP 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.3MM 2DGT RED CC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf