Sullins Connector Solutions EBA50DTKS-S288
EBA50DTKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DTKS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DTKS-S288.pdf
Availability of EBA50DTKS-S288
QUANTITY
EBA50DTKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DTKS-S288
Internal Part NumberEIS-EBA50DTKS-S288
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DTKS-S288
Related LinksEBA50DT, EBA50DTKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DTKS-S288 Details Description
Related parts for EBA50DTKS-S288
CONN PLUG AUDIO 3POS FEMALE datasheet.pdf
RES 225 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.72"L X 2.59"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 76MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf