Sullins Connector Solutions EBC05DRTF-S13
EBC05DRTF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC05DRTF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC05DRTF-S13.pdf
Availability of EBC05DRTF-S13
QUANTITY
EBC05DRTF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC05DRTF-S13
Internal Part NumberEIS-EBC05DRTF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row5
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC05DRTF-S13
Related LinksEBC05D, EBC05DRTF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC05DRTF-S13 Details Description
Related parts for EBC05DRTF-S13
DC/DC CONVERTER 1.8V 13W datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 4.45K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SU 10.16IT/03/90MF2 3.2 SN BK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 3-USP datasheet.pdf