Sullins Connector Solutions EBC10DEYS
EBC10DEYS picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DEYS
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 20POS
Datasheet Download
EBC10DEYS.pdf
Availability of EBC10DEYS
QUANTITY
EBC10DEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DEYS
Internal Part NumberEIS-EBC10DEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DEYS
Related LinksEBC1, EBC10DEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DEYS Details Description
Related parts for EBC10DEYS
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 16VDC 1206 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf