Sullins Connector Solutions EBC10DRES-S13
EBC10DRES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRES-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC10DRES-S13.pdf
Availability of EBC10DRES-S13
QUANTITY
EBC10DRES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRES-S13
Internal Part NumberEIS-EBC10DRES-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRES-S13
Related LinksEBC10D, EBC10DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRES-S13 Details Description
Related parts for EBC10DRES-S13
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
BOX PLASTIC WHT 2.69"L X 1.82"W datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf