Sullins Connector Solutions EBC10DRTS-S13
EBC10DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC10DRTS-S13.pdf
Availability of EBC10DRTS-S13
QUANTITY
EBC10DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-EBC10DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRTS-S13
Related LinksEBC10D, EBC10DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRTS-S13 Details Description
Related parts for EBC10DRTS-S13
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 9/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6A/4.5A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 14A 5.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf