Sullins Connector Solutions EBC10DRXS
EBC10DRXS picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC10DRXS.pdf
Availability of EBC10DRXS
QUANTITY
EBC10DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRXS
Internal Part NumberEIS-EBC10DRXS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRXS
Related LinksEBC1, EBC10DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRXS Details Description
Related parts for EBC10DRXS
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF3315 900MHZ datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 500A 80VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN RETAINER 15CKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf