Sullins Connector Solutions EBC10MMBD
EBC10MMBD picture photo
Mfg. Part Number
EBC10MMBD
Brief Description
CARDEDGE MALE .100 20POS R/A AU
Datasheet Download
EBC10MMBD.pdf
Availability of EBC10MMBD
QUANTITY
EBC10MMBD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10MMBD
Internal Part NumberEIS-EBC10MMBD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10MMBD
Related LinksEBC1, EBC10MMBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10MMBD Details Description
Related parts for EBC10MMBD
IDC CABLE - CSC40G/AE40M/CSC40G datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 10W 5V SGL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 22DIP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS PNL MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 22A/30A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf