Sullins Connector Solutions EBC12DCTN-S854
EBC12DCTN-S854 picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DCTN-S854
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 24POS
Datasheet Download
EBC12DCTN-S854.pdf
Availability of EBC12DCTN-S854
QUANTITY
EBC12DCTN-S854 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DCTN-S854
Internal Part NumberEIS-EBC12DCTN-S854
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DCTN-S854
Related LinksEBC12DC, EBC12DCTN-S854 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DCTN-S854 Details Description
Related parts for EBC12DCTN-S854
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
HDWR NUT DRESS .25" .118"H BLACK datasheet.pdf
FAN GUARD PLASTIC 120MM datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf