Sullins Connector Solutions EBC12DCWS-S288
EBC12DCWS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DCWS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DCWS-S288.pdf
Availability of EBC12DCWS-S288
QUANTITY
EBC12DCWS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DCWS-S288
Internal Part NumberEIS-EBC12DCWS-S288
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DCWS-S288
Related LinksEBC12DC, EBC12DCWS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DCWS-S288 Details Description
Related parts for EBC12DCWS-S288
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
METRAL GUIDE PIN datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf