Sullins Connector Solutions EBC12DKJI
EBC12DKJI picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DKJI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DKJI.pdf
Availability of EBC12DKJI
QUANTITY
EBC12DKJI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DKJI
Internal Part NumberEIS-EBC12DKJI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DKJI
Related LinksEBC1, EBC12DKJI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DKJI Details Description
Related parts for EBC12DKJI
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 500MA DO213 datasheet.pdf
KIT DEV FOR 32BIT MCU AUTOMOTIVE datasheet.pdf
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf