Sullins Connector Solutions EBC12DTAD-S189
EBC12DTAD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DTAD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DTAD-S189.pdf
Availability of EBC12DTAD-S189
QUANTITY
EBC12DTAD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DTAD-S189
Internal Part NumberEIS-EBC12DTAD-S189
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DTAD-S189
Related LinksEBC12DT, EBC12DTAD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DTAD-S189 Details Description
Related parts for EBC12DTAD-S189
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8DMP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 17A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf