Sullins Connector Solutions EBC12DTBT-S189
EBC12DTBT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DTBT-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DTBT-S189.pdf
Availability of EBC12DTBT-S189
QUANTITY
EBC12DTBT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DTBT-S189
Internal Part NumberEIS-EBC12DTBT-S189
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DTBT-S189
Related LinksEBC12DT, EBC12DTBT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DTBT-S189 Details Description
Related parts for EBC12DTBT-S189
IDC CABLE - MSC24K/MC24G/MSC24K datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 110MA 8.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf