Sullins Connector Solutions EBC12DTKH
EBC12DTKH picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DTKH
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DTKH.pdf
Availability of EBC12DTKH
QUANTITY
EBC12DTKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DTKH
Internal Part NumberEIS-EBC12DTKH
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DTKH
Related LinksEBC1, EBC12DTKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DTKH Details Description
Related parts for EBC12DTKH
IC REG LDO 15V 1A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 45.9KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 16.1MM D 10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POSITIONER M22520/22-03 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC datasheet.pdf