Sullins Connector Solutions EBC12HEYS
EBC12HEYS picture photo
Mfg. Part Number
EBC12HEYS
Brief Description
CONN EDGE HL .100 12POS
Datasheet Download
EBC12HEYS.pdf
Availability of EBC12HEYS
QUANTITY
EBC12HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12HEYS
Internal Part NumberEIS-EBC12HEYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12HEYS
Related LinksEBC1, EBC12HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12HEYS Details Description
Related parts for EBC12HEYS
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MCE10K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SC63 datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI FLX CAT5 30AWG SHLD 6' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf