Sullins Connector Solutions EBC12MMWD
EBC12MMWD picture photo
Mfg. Part Number
EBC12MMWD
Brief Description
CARDEDGE MALE 24POS .100 T/H AU
Datasheet Download
EBC12MMWD.pdf
Availability of EBC12MMWD
QUANTITY
EBC12MMWD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12MMWD
Internal Part NumberEIS-EBC12MMWD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12MMWD
Related LinksEBC1, EBC12MMWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12MMWD Details Description
Related parts for EBC12MMWD
CLIP MINIGRABBER D-I-Y WHT datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.54W MONO 8SON datasheet.pdf
MF SR HDR ASSY DR 250 VT 08CKT datasheet.pdf
6.2MM PLC SENSOR BASIC TERM BLCK datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 760W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf