Sullins Connector Solutions EBC15DKST
EBC15DKST picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DKST
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DKST.pdf
Availability of EBC15DKST
QUANTITY
EBC15DKST Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DKST
Internal Part NumberEIS-EBC15DKST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DKST
Related LinksEBC1, EBC15DKST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DKST Details Description
Related parts for EBC15DKST
CONN SHUNT .100 LOW PROFILE GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
REMOTE INDICATION & RESET 4&13 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
128M PSRAM X16 ADM 133MHZ IND datasheet.pdf