Sullins Connector Solutions EBC15DRYS
EBC15DRYS picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC15DRYS.pdf
Availability of EBC15DRYS
QUANTITY
EBC15DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DRYS
Internal Part NumberEIS-EBC15DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DRYS
Related LinksEBC1, EBC15DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DRYS Details Description
Related parts for EBC15DRYS
OUTPUT MODULE AC X4 20MA 15VDC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR VACUUM 100KPA NPT/M5F PNP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 10W DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf