Sullins Connector Solutions EBC15DTKS
EBC15DTKS picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DTKS.pdf
Availability of EBC15DTKS
QUANTITY
EBC15DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DTKS
Internal Part NumberEIS-EBC15DTKS
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DTKS
Related LinksEBC1, EBC15DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DTKS Details Description
Related parts for EBC15DTKS
RES MO 1/2W 0.47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 4W 26V 7MA SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND RED 2500' datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SGE-225-4-0400 01500M SFTY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 45W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf