Sullins Connector Solutions EBC18DKDD
EBC18DKDD picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DKDD
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
EBC18DKDD.pdf
Availability of EBC18DKDD
QUANTITY
EBC18DKDD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DKDD
Internal Part NumberEIS-EBC18DKDD
Series-
PackagingTray
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DKDD
Related LinksEBC1, EBC18DKDD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DKDD Details Description
Related parts for EBC18DKDD
IGBT 600V 31A 100W D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 150W datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
PRIME SNIFFER PRO datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 18P-18P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
AB 23C 18#16, 5#12 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W MELF datasheet.pdf