Sullins Connector Solutions EBC18DRAN-S734
EBC18DRAN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DRAN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
EBC18DRAN-S734.pdf
Availability of EBC18DRAN-S734
QUANTITY
EBC18DRAN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DRAN-S734
Internal Part NumberEIS-EBC18DRAN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Number of Positions36
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DRAN-S734
Related LinksEBC18DR, EBC18DRAN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DRAN-S734 Details Description
Related parts for EBC18DRAN-S734
IDC CABLE - MCG16K/MC16M/MCG16K datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6MANUAL PALM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 360MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf