Sullins Connector Solutions EBC18DRAS
EBC18DRAS picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DRAS
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 R/A 36POS
Datasheet Download
EBC18DRAS.pdf
Availability of EBC18DRAS
QUANTITY
EBC18DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DRAS
Internal Part NumberEIS-EBC18DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTray
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DRAS
Related LinksEBC1, EBC18DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DRAS Details Description
Related parts for EBC18DRAS
CAP CER 0.018UF 10V 0603 datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
MODULE DDR2 4GB 200-SODIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
VHDCI STACKED W/SCREWLOCK 136CKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.9VC SOD57 datasheet.pdf
5500UF 200V 76X143 85C ST datasheet.pdf